Zápisky člověka, který žije, vnímá a přemýšlí

Prasata

13. července 2010 v 13:40 | Kacíř |  Úvahy
Je nějaký rozdíl mezi lidmi a prasaty? Obecně je můj názor, že lidé jsou přemnožení a potřebovali bychom nějakého predátora, který by stál nad námi. Prospělo by to naší planetě, prospělo by to i nám. Možná, že tak za sto let, se budou už tvrdě projevovat důsledky našeho bezohledného zacházení s naší planetou, a možná, že nakonec přestane na té naší planetě právě díky nám existovat život vůbec. Kdyby byl nějaký predátor, který by stál nad námi, za prvé by nás nebylo tolik a něměli bychom takovou možnost zplundrovat naší planetu, za druhé by opravdu fungoval přirozený výběr v rámci lidského druhu. Co tím myslím? Jako druh bychom měli možnost se stále posouvat vpřed, přežívali by především ti nejlepší, a přirozená evoluce by měla svůj prostor.


Jiný úhel pohledu: Jak se chováme my, lidi, sami k sobě navzájem? Deklarujeme lidská práva pro každého z nás. Naše demokratická a svobodná společnost se pyšní tím, jak je demokratická a svobodná. Ale jak je to ve skutečnosti? Hrabeme do své nory, snažíme se držet u koryta, honíme se za rychlým ziskem, nevidíme dál, než na svůj nos. Podléháme denně svým zvířecím pudům. Dokonce chceme jiným diktovat lásku. Ale co je láska, je to nějaký vzdálený ideál, nebo hormony, nebo úcta k sobě navzájem? Spousta lidí si myslí, jak jsme vyjímeční, a právě schopností lásky. Proč si lidé pořád myslí, že je nějaký rozdíl mezi nimi a jinými zvířaty? Říkám, že není. Nelišíme se od nich ničím. Copak pes nemiluje svého pána? Nebo šimpanzi, od nich se v ničem zásadním nelišíme. Snad jen v tom, že tak dobře nelezeme po stromech. S prasaty si jsme také velmi podobní. Proto si chceme transplantovat jejich orgány.

Myslím si, že naše společnost se neštítí vytvářet svět ne nepodobný světu románu George Orwella 1984. Vítej ministerstvo lásky! Budeme milovat, jak diktuje. A budeme šťastní, jak diktuje.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama